02 Nis

Merhaba değerli uygulamanolsun.com blog takipçileri, 2020 itibariyle mobil uygulama kullanıcı sayısı 5 milyarı aşmış durumda. Bu tablo ile birlikte mobil uygulamalar işletmelerin artık vazgeçilmez bir platformu haline getirdi. İlerleyen dönemlerde bunu daha çok hissedeceğimiz artık herkes tarından öngörülen bir gerçek.

uygulamanolsun.com takipçilerinin en çok merak ettiği konulardan biriside “Mobil Uygulamalar Nasıl Güncel Tutulur?” sorusu. Bu doğrultuda uygulama sahiplerinin  profesyonel hareket etmesi ve doğru strateji belirlemesi çok büyük önem taşıyor. Son dönemlerde en büyük endişe ise uygulamaların mevcut cihazlardan silinmesi. Doğru adımlar atmayanlar bu durumla karşı karşıya kalabiliyorlar. Kullanıcıların sildiği bir uygulamayı yeniden yükleme oranı bir hayli düşük, yani kullanıcı sildiği bir uygulamayı tekrar kolay kolay yüklemiyor. Bu sebeple doğru strateji belirleyip uygulamayı güncel tutmak önemli. Peki uygulamamızı nasıl güncel tutabiliriz, bir kaç adımda inceleyelim.

1.) Kullanıcılarınızı Gözlemleyin

Uygulamanızı bir mağaza olarak düşünürsek mobil kullanıcılar sizin müşterilerinizdir. Bu müşteriler bazen kapıdan geri döner bazen de içeri girer ve sadece bakıp çıkar. Eğer kullanıcıların neden kapıdan geri döndüğünü veya inceleyip çıktığını öğrenebilirseniz buna göre bir çözüm de bulabilirsiniz. Uygulama Mağazalarındaki olumlu/olumsuz yorumlara cevap verin, E-Postalarınızı düzenli takip edin ve en önemlisi kullanıcılara anket sunun. Anket sonucunda kullanıcılarınız hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız. Eğer kullanıcılarınızı düzenli olarak gözlemlemezseniz, maillere ve mesajlara cevap vermezseniz bir süre sonra kullanıcılar uygulamanızı mobil cihazlarından kaldırmaya başlayacaktır.

2.) Gündemi Takip Edin

Gündemi takip etmek adından da anlaşılacağı üzre güncel kalmanın önemli yollarından biridir. Teknoloji her geçen gün gelişiyor, yeni uygulamalar, yeni teknoloji ürünleri ve yeni algoritmalar sürekli yaşantımıza dahil oluyor. Sürekli yenilenen ve değişime tepki vermeyen mobil uygulama sahipleri bir süre sonra sessiz sedasız piyasadan siliniyor. Son dönemlerde mobil uygulamalarda hayatımıza yeni yeni dahil olan teknolojiler kullanılmaya da başlandı. Örneğin; artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve yapay zeka gibi teknolojiler,ilk zamanlarda pek kullanılmasa da şimdilerde oldukça popülerleşmeye başlamıştır. Bu tarz yenilikler mobil platformlarda da karşılık bulduğu ve üstelik yoğun ilgi gördüğünü gözlemleniyor. Rakiplerinden önce durumu fark eden ve bu teknolojileri önceden kullanmaya başlayan mobil uygulama sahipleri, rakiplerine göre bir adım önde bulunuyor. Tabii gündemi takip etmekten kastımız sadece teknolojik gelişmeleri mobil uygulamaya dahil etmek değil. Konumunuza göre popülerleşen  bir olayı, modülü veya geleneği uygulamanıza dahil edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; bir bayram vasıtasıyla kullanıcılara tebrik mesajı gönderip kullanmaları için bir promosyon hediye edebilirsiniz. Ya da farklı bir örnek vermek gerekirse dijital bir ortamda bulunan ve kullanıcıların beğendiği bir özelliği kendi uygulamanıza da ekleyebilirsiniz. Bu sayede sürekli güncel kalırsınız ve kullanıcılar uygulamanızı silmek istemez!

3.) Düzenli Olarak Rakip Analizi Yapın

Güncel olma adına uygulanan bir diğer yöntem de düzenli olarak rakip analizi yapmaktır. Sade mobil uygulama alanında değil bir işi birden fazla kişinin sağladığı her ortamda rakip analizi yapılmaktadır. Rakiplerinize yönelik araştırmalarınızdan yaptığınız çıkarımlar sonucunda kendi uygulamanızın mağazadaki konumunu sağlıklı bir şekilde değerlendirebilir ve rakiplerinizde olup sizde olmayan özellikleri takip edebilirsiniz. Rakip analizini sadece diğerlerine göre az popüler olan uygulamalar değil, alanında en trend olmuş uygulamalar dahi yapmaktadır. Gerilerden gelip herhangi bir uygulamanın sizi geçmesini istemezsiniz değil mi? o zaman rakiplerinizi takipte kalın! Özellikle mobil dünyadaki yolculuğunuza henüz yeni başladıysanız  geniş kapsamlı bir rakip analizi sizi daha yukarılara taşıyacaktır. Rakip analizini her zaman yapın, ihmal etmeyin!

4.) Uygulamanızı Teknolojinin Yeni Ürünleri ile Entegre Edin

Günümüzde en çok tercih edilen uygulamalar geniş içeriklere sahip gündeme ayak uyduran mobil uygulamalardır. Günlük işlemlerini rahat bir şekilde tamamlamaktan memnuniyet duyan kullanıcılar doğal olarak alışkın oldukları kolaylıkları sunmayan mobil uygulamaları tercih etmiyorlar. Bu bağlamda kullanıcıların işlerini kolayca tamamlamasını sağlayan yeni teknoloji ürünleri uygulamanıza entegre ettiğiniz takdirde kullanıcılar uygulamanızı çok daha beğenecek ve sürekli kullanmaya devam edecektir. Bu duruma örnek olarak arıtılmış gerçeklik sayesinde mağazaya gitmeden giysileri denemeyi veya daha da basit bir örnek vermek gerekirse; duraklardaki QR kodlar sayesine otobüs hatlarının bilgisine ulaşmayı örnek olarak gösterebiliriz.

5.) Altyapınızı Genişletin

Başarılı ve başarısını sürekli devam bir ettiren mobil uygulama ortaya çıkarmak istiyorsanız geniş bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir. Herhangi bir şirkete bağlı olmayan evinden mobil uygulama geliştirme çabasında olan kişilerin geniş bir altyapı sistemi olmayabilir. Böyle bir durumda Altyapısı Geniş insanlarla çalışmak sizi bulunduğunuz noktanın ilerisine taşımaya yardımcı olacaktır. uygulamanolsun.com sürekli gelişen ve büyüyen bir mobil uygulama şirketidir. uygulamanolsun.com üzerinden uygulama temin edebilirsiniz. Sürekli olarak eklenen modüller ve büyük ve sorunsuz çalışan sunucusu sayesinde uygulamanolsun.com üzerinden profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Leave A Comment