02 Nis

Merhabalar uygulamanolsun.com blog takipçileri. Bu yazımızda sizlere sadece uygulama sahibi olmanın tek başına sonuca götürmediğini, mobil uygulamayı verimli kullanmanın birçok sac ayağı olduğunu anlatacağız. 2020 itibariyle İnternet kullanıcılarının %65’i mobil uygulamaları aktif olarak kullanmakta. Hız ve kolaylık olarak mobil uygulamalar web sitelerden avantajlı olduğu için tüketici tarafından daha sık tercih edildiği artık bir gerçek. Bu veriler ışığında sadece mobil uygulamaya sahip olamanın yetmediği ve etkili bir şekilde pazarlama yapılması gerektiği herkesin ortak kanısı artık. Değerli blog takipçilerimiz peki etkili bir pazarlama nasıl yapılmalı ? Sizler için derledik, gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

1.) Rakiplerinizi ve Pazar Ortamını Araştırın

Pazarda rakiplerinizin gerisinde kalmak istemezsiniz değil mi? İşe ilk olarak rakiplerinizi araştırarak başlayın. Satışları nasıl yapıyor? Hangi kampanyaları kullanıyor? Nerelerde reklam veriyor? bu soruları araştırın ve sonuçlarını analiz edin. Pozitif sonuçta bir çıkarım alırsanız sizde uygulayın. Aynı zamanda rakiplerinizin zayıf olduğu noktaların üstüne gidin. Rakiplerinizden bağımsız olarak pazar ortamını araştırmayı da ihmal etmeyin. Diyelim ki siz bir restoran uygulaması yaptınız. Kullanıcılar Restoran uygulamasından ne bekler? Hızlı sipariş sistemi, yemeğin lezzeti ve tabii ki Kampanya! Rakiplerinizin verdiği kampanyaları araştırın. Kullanıcıları kendinize çekecek kampanyalar oluşturun.

2.) Bütçenize Göre Hareket Edin

Mobil uygulama yapmak artık hiç te zor değil! uygulamanolsun.com üzerinden bir şirket, kurum veya firma içinde bulunmadan da kişisel mobil uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Kabul etmek gerekir ki mobil uygulama oluşturan herkesin fazla bütçesi olmayabilir. Bu durumda ne yapmalıyız? Başarılı mobil uygulamalar genellikle verdikleri reklam ve kampanyalar ile ön plana çıkıyor. Kısa vadede “iş gelir” düşüncesi ile tüm parayı reklama harcamak uzun vadede sıkıntı yaşatabiliyor. Böyle durumlarda sosyal medyada ücretsiz bir biçimde reklamınızı yapabilir. Kullanıcılarınıza anlık bildirimler veya mailler göndererek uygulamanıza çekebilirsiniz. Mobil uygulama tasarlarken planlamanızı yapmayı ve bütçenize göre hareket etmeyi unutmayın!

3.) Web Sitenizdeki Kullanıcıları Uygulamanıza Yönlendirin

Eğer başarılı bir web siteniz ve sizi seven kullanıcılarınız varsa web sitenizdeki kullanıcıları uygulamanıza yönlendirebilirsiniz. Yapmanız gerek sitenizde bir sayfa açmak ve bu sayfada mobil uygulamanızın avantajlarını anlatmak. Sayfanın en sonunda mobil uygulamanızın linkini vererek web sitenizdeki kullanıcıları mobil kullanıcılarınıza dönüştürebilirsiniz. Bu durumdan farklı olarak eğer bir web siteniz yoksa, kullanıcılarınız sizi sosyal medyadan tanıyorsa bir Landing Page sitesi tasarlayabilirsiniz. Landing Page tek sayfadan oluşan web sitelerine verilen addır. Bu siteler genellikle mobil uygulamasının reklamını oluşturmak için tasarlanır. Bu sayede ücretsiz bir şekilde uygulamanızın pazarlamasını yapabilirsiniz.

4.) Eğer Hiçbir Platformda Tanınmıyorsam

Eğer sıfırdan bir mobil uygulama yapacaksanız ve hiçbir platformda kitleniz yoksa uygulamayı yayına sunduğunuz mağazadan erişiminizi arttırabilirsiniz. Uygulama mağazasında öne çıkmanın en iyi yolu ilgi çekici bir logo ve isimdir. Bu konu hakkındaki makalemizi buradan inceleyebilirsiniz. Mağazada markanıza iyi bir tanıtım yaptıktan sonra sosyal medyaya yönelebilir ve sıfırdan kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz.

5.) Beta Testleri

Ne kadar dikkat ederseniz edin mobil uygulamanızda her zaman bir sorun çıkabilir. Uygulamanızı indiren kullanıcılar eğer bir sorunla karşılaşırsa, size ikinci bir şans tanımadan uygulamanızı silebilir. Mağazada aynı işlevi sağlayan yüzlerce seçenek olması kullanıcıların uygulamayı silmesinde en büyük etken olarak gözüküyor. Böyle büyük bir rekabet ortamında hatalarınızı kontrol etmeniz çok önemlidir. Hatalarınızı test etmek için beta testlerine başvurabilirsiniz. Beta testleri uygulama mağazalarının, uygulamayı yayına vermeden sunduğu hizmetlerden biridir. Değiştirdiğiniz her özellik için tekrar beta testi oluşturmayı ihmal etmeyin.

6.) Anketler

Anketler kullanıcı deneyimini ölçmek için en iyi yollardan biridir. Anketler uygulamanız için yapılacak en son şeydir diyebiliriz. Anketleri mobil uygulamanızda, sosyal medyada veya web sitenizde düzenleyebilirsiniz. Kullanıcılara uygulamadan memnun olup olmadıklarını sorun. Aldığınız cevaplardan çıkarımlar yapabilir ve uygulamanızı geliştirebilirsiniz. Uygulamanızı pazarlarken size en çok yardımcı olacak olan yine kullanıcılarınızdır. Anket sonunda verdiğiniz ödüller ile ankete katılımı arttırabilir ve kullanıcıları teşvik edebilirsiniz.

Leave A Comment